İleti Yönetim Sistemi Nedir?

Öncelikle içerikte sık sık karşılaşacağınız ticari elektronik iletiyi açıklayalım. “Telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli iletilelere “ticari elektronik ileti” denir.

İleti Yönetim Sistemi, hizmet sağlayıcıları tarafında arama, SMS mesaj, e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklama yönetmesine imkan tanıyan, alıcı tarafında ise, onay ve ret hakkını kullanmasına, ticari elektronik ileti şikayetlerini iletip ve yönetebilmesini sağlayan, güvenlik standartlarına sahip ulusal bir veri tabanı sistemine denir.

İleti Yönetim Sistemi (İYS), 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun ve Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş (TOBB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce sunulan ticari elektronik ileti izin ve ret süreçlerinin yönetilebildiği web tabanlı bir izin yönetimidir.

İleti Yönetim Sistemi aynı zamanda bir izin sistemidir bu nedenle mevzuat gereği Alıcılar diledikleri zaman İYS sisteminden izin verdikleri markaları görüntüleyebilecek ve istediği zaman çıkış hakkını kullanabilirler.

İleti Yönetim Sisteminde Hizmet Sağlayıcı Kime Denir?

Hizmet Sağlayıcı, Telefon, çağrı merkezi, otomatik arama makinesi, akıllı ses kaydedici sistem, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen her türlü veri, ses ve görüntü içerikli ileti gönderimi yapan gerçek veya tüzel kişilere denir.

İleti Yönetim Sisteminde Alıcı Kime Denir?

Alıcı Ticari elektronik ileti alan kişiye verilen addır. İleti yönetim sistemi mevzuatına göre alıcılar izinlerini tek hesaptan yönetebilirken aynı zamanda kolay ve hızlı bir şekilde izin durumlarını değiştirebilir. Aynı zamanda olası durumlar şikâyet başvurularını gerçekleştirebilir.

İleti Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu süreçte Biotekno olarak, İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile İş Ortağı olarak iş birliği içinde olacağız. Bu sayede 01 Haziran 2020 tarihine kadar müşterimiz olan ve izin iptal talepleri sistemlerimiz üzerinde saklanan müşterilerimiz, iYS’ye kayıt olduktan sonra, kayıt bilgilerini tarafımıza ilettiği takdirde güncel izin verisi yükleme işlemini İYS’ye sizin adına biz gerçekleştireceğiz.

Bu noktada yapmanız gereken ilk işlem eğer henüz kayıt olmadıysanız, İleti Yönetim Sistemine kayıt olmaktır. Kayıt sonrası tarafımıza bilgi vermeniz durumunda, mevcutta Biotekno hesabınızda yüklü izin veri aktarımları sizin adınıza İYS’ye yapacaktır.

https://iys.org.tr/hizmet-saglayici/basvuru/nasil-yapilir

Aktarım sırasında, İYS tarafından talep edilen doldurulması zorunlu alan bilgilerde herhangi bir eksiklik olduğu takdirde, bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmak adına sizinle iletişime geçeceğiz.